20 mai 2012

UCL 2011-2012 : Chelsea vs Bayern 1-1 (4-3 d.p.)

Chelsea este noua campioană a Europei. Echipa londoneză s-a impus în finala de pe Allianz Arena, chiar în faţa celor de la Bayern Munchen, cu scorul de 1-1 (4-3 d.p.).
După această victorie, Chelsea îşi ia revanşa după finala pierdută în 2008, contra lui Manchester United, la penaltyuri. Ultimele 10 minute ale meciului au fost incendiare. Muller a deschis scorul în minutul 83, moment în care Allianz Arena a explodat de bucurie. Însă clipele de fericire au fost de scurtă durată. Didier Drogba a egalat după 5 minute, trimiţând meciul în prelungiri.
În prima repriză a prelungirilor, Robben a ratat un penalty.
La loviturile de departajare, au ratat Mata (Chelsea) - respectiv Olici şi Schweinsteiger (Bayern).
Ambele cluburi nu au avut un sezon reuşit în campionatele interne. Bayern Munchen a încheiat pe locul doi în Bundesliga, în timp ce Chelsea Londra a terminat de-abia pe locul şase.